26 lutego 2018 Udostępnij

Oświetlenie podłogowe – dekoracyjne czy praktyczne?

Choć oświetlenie ma zwykle za zadanie spełniać kilka funkcji, możemy samodzielnie zadecydować o tym, która z ról będzie dominująca. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nabywania lamp podłogowych. Te mogą być bowiem praktycznym elementem wystroju wnętrza, dając pożądany snop światła. Innym razem w mniejszym stopniu będzie się liczyć doświetlenie, a w znacznie większym estetyka i wykonanie. Jak dobierać w zależności od potrzeb?

Lampy podłogowe, które stają się przede wszystkim praktyczne

Gdy urządzamy biuro, jadalnię bądź decydujemy o wystroju salonu będącego w domyśle reprezentacyjnym, oświetlenie staje się dla nas elementem przede wszystkim praktycznym. Chcemy, by oprawa była estetyczna i odpowiednia dla zastosowanej aranżacji, jednak sposób kierowania światła i możliwość regulacji jego natężenia, odgrywają priorytetową rolę.

Lampy podłogowe do wnętrz praktycznych powinny zatem dawać dużo światła, jasnego i rozproszonego. Muszą być również stabilne, bo nie chcemy martwić się o to, że spora lampa przypadkowo zostanie uszkodzona bądź będzie się chwiać przy każdym delikatnym podmuchu wiatru z otwartego okna. W końcu to komfort naszej pracy i nie tylko, a „ruszające” się światło, na pewno go nie zapewnia. Jeśli chcemy, by takie oświetlenie nie było fantazyjne, ale mimo tego odpowiadało przyjętej aranżacji, możemy zorientować się w ofercie, jaką stanowią lampy podłogowe firmy Azzardo.

Zadbajmy również o to, by praktyczne oświetlenie w formie lampy podłogowej, zostało umiejscowione w odpowiedni sposób. Włącznik powinien znajdować się pod ręką, dzięki czemu lampę włączymy i wyłączymy w dowolnym momencie. Regulacja wysokości czy sposobu kierowania światła, to także niezwykle praktyczne aspekty.

Lampy podłogowe o charakterze dekoracyjnym

Gdy w grę wchodzi dekoracja i dopasowanie do aranżacji wnętrza, swoją uwagę skupimy na estetyce. W takim wypadku nasza lampa podłogowa nie musi dawać dużej ilości światła. Niechaj jednak oferuje taką jego moc i natężenie, by uzyskać odpowiedni klimat wnętrza.

Drugim dekoracyjnym aspektem będzie projekt i tu można już stawiać na designerskie propozycje. Właściciele domostw lubujący się w wyróżniających dodatkach, skorzystają z bardzo modnej i chętnie wybieranej, lampy podłogowej na tzw. tripodzie. Stabilna, ciekawie się prezentująca i pasując do aranżacji zarówno tradycyjnych, nowoczesnych, a nawet minimalistycznych loftów.

W prowansalskich kompozycjach wnętrz bądź wystrojach typu shabby chic, idealnie sprawdzają się materiałowe abażury, kwieciste wzory i ciepłe światło skierowana ku dołowi, tworzące romantyczny nastrój. Taka lampa podłoga może być nawet specjalnie postarzana, by wpisała się w skrzętnie tworzoną aranżację.

Choć to „jedynie” lampa podłogowa, to jej mobilność idąca w parze z ciekawymi projektami i możliwością sterowania światłem, daje spore pole do popisu, nawet amatorom aranżowania niecodziennych wnętrz. 

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)