31 marca 2017 Udostępnij

5 sposobów na oryginalne wnętrze

Chcąc zachować spójność podczas zmiany wystroju mieszkania, należy podjąć decyzję, w jakim stylu ma być utrzymane nowe wnętrze. Nieestetycznie będzie prezentował się dworski salon obok futurystycznej łazienki. Prezentujemy pięć nieszablonowych propozycji zmiany stylizacji domu, które łączą w sobie funkcjonalność z elegancją.

Ponadczasowe rozwiązania, sprawdzona stylistyka i naturalne materiały nigdy nie wychodzą z mody. Styl etno, skandynawski, vintage, prowansalski lub angielski to najlepsze pomysły na niesztampowe przearanżowanie domu. Czym się charakteryzują?

Etno

Jego cechą rozpoznawczą są meble i dodatki z różnych stron świata. Wnętrze utrzymane w tej konwencji nie jest wiernym odwzorowaniem konkretnego, egzotycznego stylu, jak chociażby indyjskiego lub marokańskiego. Estetyka pomieszczeń jest nowoczesna, a typowe dla wspomnianych kultur elementy stanowią jedynie jej oryginalne uzupełnienie. Na każdym kroku można natknąć się na intrygującą mieszankę kulturową. Nikogo nie zdziwi sąsiadujące ze sobą: narzuta z motywami łowickimi, przywieziony prosto z Turcji dywan czy tradycyjna maska indonezyjska.

We wnętrzu utrzymanym w stylu etno na pewno nie zabraknie kolorów, tak charakterystycznych dla sztuki ludowej z całego świata. Mocna kolorystyka pojawia się głównie w akcentach, które są umieszczane na neutralnym tle. Etno stawia też na minimalizm. Aby wymyślne motywy zostały wyeksponowane, umieszczane są pośród wyposażenia charakteryzującego się prostotą formy.

Styl skandynawski

Za pomocą stylu skandynawskiego, mieszkańcy północnej Europy rekompensują panujące w ich części globu niedobory słońca. Jednak jasne przestrzenie i prostota form, którymi ta estetyka się odznacza, świetnie sprawdzają się również w innych  zakątkach świata. Wszędobylska w każdym skandynawskim wnętrzu biel powoduje, że pomieszczenia są jaśniejsze i sprawiają wrażenie optycznie większych. Ascetyczne oświetlenie często przyjmuje industrialne lub minimalistyczne formy. W skandynawskim salonie, za lampę może posłużyć zarówno zwykła żarówka, jak i uformowane w geometryczną bryłę metalowe pręty.

Surowy na pierwszy rzut oka styl skandynawski, przełamują charakterystyczne akcenty. Ciężkie narzuty, toporne świeczniki czy duże poduszki powodują, że wnętrze sprawia charakter przytulnego i ciepłego. Dodatki najczęściej utrzymane są w zdecydowanych barwach – czerwieni albo czerni, co pozwala przełamać dominujące mimo wszystko neutralne barwy.

Vintage

Świeże spojrzenie na stylistykę minionych dziesięcioleci to kwintesencja estetyki vintage. Wnętrze utrzymane w tej formie ma nie być skansenem, a zbiorem nowoczesnych inspiracji przeszłą modą. Zgodnie z zasadą, że dobry design nigdy się nie starzeje, styl vintage obfituje w ponadczasowe, a przy tym funkcjonalne przedmioty, które nigdy nie wyjdą z mody. Akcesoriów, które posłużą do wzbogacenia wnętrza, można poszukać zarówno w swojej piwnicy, jak i na pchlim targu. Należy przy tym pamiętać o renowacji znalezisk, żeby okazale prezentowały się w eleganckim salonie.

Stylistyka vintage to oprócz oryginalnych dodatków, wielobarwne i wzorzyste tkaniny. Tak samo sprawdzają się lśniące aksamity, jak i matowe, lniane materiały. Najlepiej, by zasłony, poszewki i obrusy skupiały się wokół tej samej tonacji kolorystycznej - najczęściej spotykane są brązy, pomarańcze, żółcie i zielenie.

Styl prowansalski

W nawiązującym do malowniczej krainy południowej Francji stylu prowansalskim, odnaleźć można zarówno rustykalne klimaty, jak i dworską elegancję. Dominują biele, beże, błękity, słoneczne żółcie i oliwkowe zielenie. Na każdym kroku można się natknąć na lawendę – rosnącą w doniczkach, zasuszoną i wiszącą w kuchni albo poukrywaną w woreczkach w szafie. Meble, zwykle białe lub beżowe, mają kabriolowe nóżki, które kształtem przypominają literę S. Zdarza się, że są na nich wyrzeźbione motywy florystyczne: winogrona, zboża lub kwiaty.

Każde prowansalskie wnętrze nie obejdzie się bez porcelanowych naczyń, rzeźbionych kredensów i kryształowych żyrandoli. Często można w nich również spotkać konsolę. To gustowny, przyścienny stolik,  zazwyczaj ustawiany między oknami, nad którym wiesza się lustro.

Styl angielski

Przez niektórych uznawane za przytłaczające i pełne chaosu wnętrza w stylu angielskim, charakteryzuje w pełni przemyślany maksymalizm i przytulność. W utrzymanym w angielskiej stylistyce salonie nic nie jest zbędne. Roi się tam od dużej ilości kanap, sof i foteli, dodatkowo przykrytych stertą poduszek i koców, a wszystko dla wygody domowników. Niemal w każdym domu jest kominek, który potęguje przytulny nastrój. Nie może też zabraknąć gustownych filiżanek i czajniczka do herbaty.

Dzięki zastosowaniu jasnych, pastelowych barw, przepełnione bibelotami i meblami wnętrze, zachowuje lekkość i elegancję. Masywne meble, zazwyczaj wykonane z drewna, dzięki temu, że są malowane na biało, nie przytłaczają pomieszczenia. Popularnym motywem są róże. Można je zobaczyć na zasłonach, poszewkach czy obrusach.

Decydując się na zmianę stylistyki mieszkania, trzeba pamiętać o zachowaniu spójności. Mieszanie ze sobą różnych konwencji może spowodować, że pomieszczenie będzie wyglądało na przytłoczone i pozbawione gustu.  Dużo pomysłów na ciekawie zaaranżowane wnętrza, można znaleźć tu: http://forum.leroymerlin.pl/forum/wasze-wnetrza.html

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)