7 września 2017 Udostępnij

Łączenie kolorów w małej kuchni – poznaj pomysły na powiększenie wnętrza

Mała kuchnia może prezentować się zjawiskowo, jeżeli tylko zaaranżujesz ją przy użyciu odpowiednio dobranych połączeń kolorystycznych. Poznaj zasady stosowania barw w niewielkich pomieszczeniach i baw się kolorami.

Złudzenie optyczne, wywoływane przez odpowiednie zestawienia kolorów, może znacznie zmieniać percepcję wnętrz. Stosując się do kilku prostych zasad, z łatwością wykreujesz przestrzeń, która będzie wyglądała na znacznie większą, niż jest w rzeczywistości. Jak tego dokonać?

Jasne barwy jako podstawa

Jasne kolory optycznie powiększają wnętrza i są szczególnie polecane w przypadku, gdy np. kuchnia nie posiada okna bądź jego wielkość niewystarczająco doświetla wnętrze. Można postawić na monochromatyczny wystrój, jednakże nieumiejętnie skomponowany, będzie przytłaczał. Dlatego też, znacznie lepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie jasnych barw kontrastowym elementem, przyciągającym wzrok.

Korygowanie kłopotliwych proporcji

W przypadku wnętrz o trudno ustawnych proporcjach, warto sięgnąć po sprawdzoną sztuczkę malarską, która polega na pomalowaniu jednej ze ścian w odmiennym kolorze. Jeżeli będzie on wyraźnie ciemniejszy, to stworzy wrażenie oddalania się przestrzeni. W przypadku wyraźnie jaśniejszej ściany, optycznie przybliży się ona do patrzącej osoby. Zabieg ten warto stosować w kuchniach o wąskich i długich kształtach.

Farby o satynowym wykończeniu

Najskuteczniejszym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest pomalowanie go jasną farbą o satynowym wykończeniu. Uzupełnienie jej o połyskujące i gładkie fronty mebli, może z łatwością załamać padające światło i rozjaśnić, a tym samym powiększyć pomieszczenie.

Elementy kontrastowe

Oświetlenie – lampy w wyrazistym kolorze nadają wnętrzom charakteru.

Tekstylia – podobnie jak powyżej, można nimi kreować charakter kuchni.

Płytki – podłogowe i ścienne, powinny idealnie współgrać z kolorem ścian i mebli, choć nie oznacza to stawiania na idealnie jednakową gamę kolorystyczną.

Aranżacja okna – zrezygnowanie z firan i zasłon, na rzecz np. rolet rzymskich, wykonanych z jasnych materiałów, spotęguje pożądany efekt.

Płytki do zadań specjalnych

Ciemne, matowe wykończenie ścian i podłóg będzie optycznie pomniejszać wnętrza. Dlatego też, wybierając płytki do kuchni, warto sięgnąć po kolekcje o neutralnych, jasnych barwach, które uzupełnione zostaną o efektowne dekory. Znakomitym przykładem takiego połączenia jest kolekcja, która bazuje na klasycznych kaflach w ciepłej tonacji, które zyskały na atrakcyjności, dzięki niebieskim i czerwonym ornamentom, tworzącym zaskakująco spójną całość. Przykładowa aranżacja kuchni z ich udziałem, znajduje się na stronie marki Paradyż i udowadnia efektowność połączenia z jasnymi meblami oraz drewnianym blatem.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)