31 sierpnia 2016 Udostępnij

Designerskie dodatki w kuchni

Nowoczesna kuchnia powinna być z jednej strony funkcjonalna, a z drugiej - zaskakiwać fakturą wybranych materiałów wykończeniowych, jak i dodatków, które przesądzają o stylu mieszkania. Designerskie dodatki, które podkreślą oryginalny wystrój, warto dobierać już na etapie wykończenia kuchni.

Kamień, szkło i metal

W nowoczesnej kuchni bardzo często pojawiają się elementy ze szkła i kamienia. Przeszklona powierzchnia pomiędzy szafkami wiszącymi i stojącymi z powodzeniem zastąpi tradycyjne płytki. Szklana płyta wykonana z hartowanego szkła może przykrywać efektowną fototapetę, która z kolei może stanowić jedyny element kolorystyczny w całej kuchni. Najmodniejsze są kuchnie minimalistyczne, wzorowane na stylu skandynawskim, w którym pojawiają się meble wykonane z naturalnego drewna.

W samym wystroju przeważają dodatki wykonane z naturalnych materiałów - nieco futurystyczne połączenie szkła i metalu świetnie się komponuje z jasnym drewnem. Równie ważny staje się dobór zlewu i baterii kuchennej, które także powinny mieć prostą formę. Z tego powodu zamiast zlewu metalowego coraz częściej pojawia się zlewozmywak granitowy z baterią kuchenną, która wygląda jak prosta bateria z mosiądzu. Taki zlew bardzo często jest umiejscowiony pod oknem, dlatego bateria może być baterią podokienną lub składaną.

Jaki zlew granitowy wybrać

Choć powszechnie się uważa, że zlewozmywak granitowy wykonany jest z granitu, to formalnie do jego powstania wykorzystany został kompozyt, oparty na mieszance granitu i żywicy. Dzięki temu zlew zachowuje fakturę przypominającą naturalny kamień, ale jednocześnie nie jest zbyt ciężki. Wybór dobrego zlewu uzależniony jest od wielu czynników, w tym od częstotliwości zmywania ręcznego (tutaj przydatna może być dodatkowa dysza, pozwalająca na swobodne płukanie naczyń), rodzaju baterii, ale również od miejsca, gdzie zlew będzie zamieszczony.

Podobnie jak w przypadku zlewów wykonanych z innych materiałów, jak żeliwo czy metal, także w tym przypadku można się zdecydować na zlew jednokomorowy lub dwukomorowy, przy czym wybór ilości komór jest bezpośrednio zależny od częstotliwości zmywania. Zlew granitowy jest wytrzymały, a jednocześnie odporny na osady kamienia z wody. Natomiast jego kształt w większości przypadków nie ma wpływu na jego funkcjonalność, choć przy częstym zmywaniu ręcznym sprawdzą się raczej zlewy prostokątne lub owalne dwukomorowe.

Wielu producentów wprowadza własne nazwy dla określenia mieszanki, z której taki zlew został wyprodukowany, przy czym nazwa ma bardzo często związek z zawartością minerałów w kompozycie. Takie zlewy dostępne są w wielu kolorach - od jasnego beżu aż po ciemny antracyt. W nowoczesnych kuchniach ze względu na kolorystykę płyt indukcyjnych czy mebli wybierane są zazwyczaj zlewozmywaki w odcieniu szarości. Decydując się na taki zlew należy pamiętać, że nie lubi on kontaktu z gorącymi naczyniami a w przypadku uderzenia - pęka.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)