30 maja 2018 Udostępnij

Pies w domu z ogrodem

Dom z ogrodem to idealne warunki mieszkaniowe, by móc pomyśleć o psie. Miejsca jest dużo, a możliwość wypuszczenia psa na zewnątrz zdecydowanie ułatwia zajmowanie się nim. Czy faktycznie w domu z ogrodem można pozwolić psu na samodzielne przebywanie na zewnątrz? Jak to mądrze zorganizować?

Jaki pies do ogrodu?

Jeśli jesteśmy dopiero na etapie decyzji o posiadaniu psa, to odpowiedni moment, by zastanowić się, jaki pies będzie odpowiedni do domu z ogrodem. By podjąć dobrą decyzję, warto rozważyć, czy zależy nam na psie, który będzie przebywał głównie w domu, a ogród będzie wyłącznie miejscem do zabawy i tresury, czy może chcielibyśmy, by pies miał swój domek w ogrodzie, a wyłącznie podczas dużych mrozów będziemy urządzać mu legowisko w domu. Nie bez znaczenia jest również to, jak wygląda nasz ogród, czy jest wypełniony roślinnymi kompozycjami i warzywami, które chcemy chronić przed rozkopywaniem, czy może jest w nim głównie trawnik, na którym zbyt szczególnie nam nie zależy.

Niektóre rasy psów bardzo dobrze czują się w ogrodzie i przedkładają możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu nad leniwe wylegiwanie się w domu. Inne psy będą czuły się samotnie lub są na tyle żywiołowe, że rozkopią wszystko wokół siebie. Rasy polecane do domu z ogrodem, w którym pies będzie miał swoją budę, to: bernardyn, owczarek syberyjski, nowofundland, berneński pies pasterski, owczarek niemiecki. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by odpowiednio zadbać o potrzeby psa w ogrodzie. Nie wystarczy postawienie budy i uzupełnianie miski z jedzeniem. Należy zapewnić psu odpowiednią dawkę zabawy każdego dnia. Pies nie powinien stale przebywać w zamknięciu (na przykład w kojcu), a zupełnie niedopuszczalne jest trzymanie psa na łańcuchu. Pies w ogrodzie powinien być traktowany równie ciepło i rodzinnie, jak zwierzę mieszkające wyłącznie w domu, z tą różnicą, że pies w ogrodzie może nocować na zewnątrz, o ile mrozy nie są zbyt dokuczliwe.

Jeśli nie zamierzamy urządzać legowiska dla psa w ogrodzie, możemy sięgnąć po psa niemal dowolnej rasy, bo będzie spędzał mnóstwo czasu w domu, a do ogrodu będzie wypuszczany na określony czas. W takim wypadku z powodzeniem możemy wybrać psa małej lub średniej rasy o typowo domowym, rodzinnym usposobieniu.

Podkopy, zniszczenia i ucieczki

Niektóre psy z upodobaniem szukają sposobów na ucieczkę z zamkniętego terenu. Przodownikami takiego postępowania jest husky, który jest zwierzęciem wyjątkowo żywiołowym, potrzebującym ruchu i różnorodnych aktywności. Znudzony pies tej rasy rozkopuje grządki i próbuje ucieczki. Nie zawaha się przeskakiwać nad ogrodzeniem, gdy nie będzie dość wysokie, może również próbować zrobić podkop. Takie zachowanie nie dotyczy wyłącznie psów tej rasy, dlatego warto obserwować zwierzę, tresować, a w razie potrzeby udać się na szkolenie. Wyszkolony i posłuszny pies nie ucieknie za ogrodzenie nawet wówczas, gdy zostawimy otwartą bramę, a przynajmniej w większości przypadków.

By uchronić się przed negatywnymi skutkami psiego rozrabiania w ogrodzie, warto stosować płotki ochronne wzdłuż rabat. Alternatywą jest wydzielenie części ogrodu dla psa i oddzielenie jej od części na rośliny. By zapobiec ucieczkom i ułatwić ewentualne poszukiwania, warto wyposażyć zwierzę w obrożę z adresem oraz zastosować chip dla psa. Jego wszczepienie jest banalnie proste, a ułatwia odszukanie zwierzęcia, jeśli trafi do schroniska. Chip dla psa może być nawet wyposażony w funkcję gps, co jest niezwykle przydatne w przypadku faktycznej ucieczki z posesji.

Decyzja o posiadaniu psa, gdy ma się dom z ogrodem, jest dla wielu osób oczywista. Pies może pełnić rolę stróża, alarmować o zagrożeniu, pilnować domu i być członkiem rodziny. Pies, który ma możliwość pobiegania po posesji nie ma tak ogromnych potrzeb spacerowych, dlatego można poświęcać na tę aktywność mniej czasu, a skupić się na koegzystencji w domu z ogrodem, na zabawie na świeżym powietrzu i na wielu innych czynnościach, które uprzyjemnią i urozmaicą czas spędzany w towarzystwie czworonoga.

Komentarze (0)