19 września 2018 Udostępnij

Minimalizm i harmonia, czyli styl skandynawski

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz stał się w Polsce słynny dopiero w ostatnich latach. I choć jego trwanie tu jest dość krótkie, to zebrał już całą rzeszę wiernych fanów swoich założeń. Otóż ludzie, którym zbrzydło już bibelotowe zawieszki i przepych w mieszkaniach. Styl skandynawski uwiódł swoja praktycznością i prostotą ludzi skupiających się na funkcjonalności swoich mieszkań.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski jest najprościej mówiąc stylem minimalistycznym dzięki któremu w mieszkaniu panuje harmonia. Większość mebli wykonuje swoja konkretną funkcję. Najważniejsze, żeby w mieszkaniu nasze meble były funkcjonalne i praktyczne. Styl skandynawski nie zawiera żadnych niepotrzebnych ozdób, ani dodatków. Nie oznacza to jednak, że jeśli zdecydujesz się na styl skandynawski w swoim domu lub mieszkaniu, to mieszkanie będzie puste z gołymi ścianami. Nic bardziej mylnego!

Światło + kontrast!

Otóż w tym stylu również można zawrzeć obrazy na ścianach, ładne żyrandole i podobne dodatki. Ważne jednak jest to, by nasze mieszkanie utrzymać w funkcjonalności i uniwersalności. Co się tyczy kolorystyki to jest całkiem sporo kontrastów, takich jak ciemne obrazy i drzwi na białych ścianach lub niebieskie poduszki na szarej kanapie. Ogółem w tym stylu łączy się kolory ciepłe z zimnymi. Ściany mogą być drewniane lub posiadać efekty gołej cegły. Nie muszą być tylko nudne białe. Dywany na podłodze jeśli w ogóle są, to tylko małe i dość szorstkie. Do tego stylu nie pasują wielkie puszyste dywany. Minimalizm w tej formie wydaje się być przejrzysty a zarazem praktyczny i przyjemny dla oka.

Plusy i minusy stylu skandynawskiego

Największym plusem mieszkań w stylu skandynawskim, jest to że ich funkcjonalność nie tylko wiąże się z praktycznymi meblami, ale jest chociażby łatwe do sprzątania. Choć wydaje się to być śmiesznym argumentem, dla osób, które chcą zamieszkać z małym dzieckiem lub jakimś zwierzątkiem, takie aspekty są jak najbardziej poszukiwane. Są to mieszkanie również dla osób, niemających czasu na dbanie o szczególiki w mieszkaniu. W stylu skandynawskim nie występują one w ogóle.

Kolejna zaletą stylu skandynawskiego jest to, że aranżacja wnętrz wykonana w tym stylu może być naprawdę tania. Wiele elementów będących sztandarowymi elementami wyposażenia mieszkań w stylu skandynawskim, można dostać używane lub zrobić samemu małym kosztem.

Wadą stylu skandynawskiego może być fakt, że wiele w nim elementów drewnianych, które wymagają odpowiedniego zadbania, by ich trwałość nie uległa uszkodzeniu. Pewną niedogodnością może być to, że chociaż jak zostało to już wspomniane łatwo się tam sprząta, to niestety elementy, z których wykonane są meble i nikłe dekoracje, często zbierają brud. Ściany standardowo białe, brudzą się niesamowicie szybko zwłaszcza przy małych dzieciach i zwierzętach występujących w domu.

Choć styl skandynawski ma jeszcze kilka plusów i kilka minusów, to tak naprawdę to czy wykorzystamy jego założenia zależy tylko i wyłącznie od nas samych i o tym, co sądzimy o takim, a nie innym wnętrzu.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Pracownią Architektoniczną Ejsmont

Komentarze (0)