3 sierpnia 2017 Udostępnij

Meble vintage – dlaczego warto się nimi zainteresować? Kilka słów o łączeniu we wnętrzach przeszłości z teraźniejszością

Stale powracające trendy sprzed lat obowiązują nie tylko w modzie, ale również w urządzaniu wnętrz, czego dowodem jest niesłabnąca popularność targów staroci oraz liczne sklepy, które oferują stylizowane meble i dekoracje. Skąd tak duże zamiłowanie minioną modą? Dlaczego tak chętnie wykorzystuje się designerskie rozwiązania rodem z PRL-u, a nawet starsze? Co więcej, we wnętrzach nie tylko króluje jeden, dawny styl. Modne jest bowiem łączenie kilku różnych konwencji, wśród których prym wiedzie miks starego z nowym. A wszystko to sprowadza się do jednego, niezwykle popularnego od pewnego czasu określenia – vintage.

 

Fenomen stylu vintage

Vintage ­– to słowo zna niemal każdy, ale czy wszyscy wiedzą, co dokładnie skrywa? Z pewnością mało kto ma świadomość, że to popularne określenie ma związek z językiem angielskim i oznacza winobranie, a konkretnie dobry rocznik wina wyprodukowanego z owoców jednego sezonu. Może to być wskazówka do rozszyfrowania znaczenia tego słowa, które na dobre zagościło w terminologii związanej z urządzaniem wnętrz. Skoro wino im starsze, tym lepsze, to podobnie może być z nieprzemijającym stylem, który nigdy nie przestanie być modny, a jego tajemnicą jest czerpanie z pomysłów sprzed lat. Natomiast jednosezonowość wina to zachowanie pewnej spójności, podobnie jak w dobrej aranżacji wnętrz. To właśnie określa się mianem vintage – odpowiednie proporcje w łączeniu starych mebli z nowoczesnym designem i nawiązywanie do dawnej stylistyki. Takie rozwiązania pozwalają stworzyć wnętrze o unikalnym charakterze, ponieważ vintage to nierzadko awangardowe, szokujące zestawienia i rozwiązania podkreślające indywidualizm właściciela mieszkania.

 

Wnętrza w stylu vintage

Czym się charakteryzują wnętrza vintage? To podstawowe pytanie każdego, kto chciałby urządzić swoje mieszkanie inspirując się tym stylem. Zgodnie z definicją, można:

postawić przede wszystkim na stylizowane meble i dodatki, które nawiązują do minionych epok,

w nowoczesnej przestrzeni ustawić kilka starych, stylowych mebli,

do wnętrza urządzonego w dawnym stylu wprowadzić kilka nowoczesnych elementów.

Wyraźnie więc widać, że vintage daje wiele możliwości w aranżacji wnętrz. W zależności od własnych preferencji, można dowolnie zaaranżować przestrzeń – przede wszystkim stylowymi meblami sprzed lat albo tylko akcentując nowoczesne wnętrze starymi dodatkami.

Chcąc urządzić mieszkanie w stylu vintage nie można bać się odważnych połączeń kolorów, tkanin i faktur, ale wszystko powinno zachować pewną spójność, daleką od wrażenia bałaganu. Jako bazę można więc zastosować biały lub szary kolor na ścianach, na którym pięknie można wyeksponować granatową kanapę, krwistoczerwony fotel czy harmonijnie wkomponować pastelową komodę. Podobnie łączyć można ultranowoczesny beton i szkło z drewnianą witryną albo kredensem na wysoki połysk rodem z PRL-owskiego mieszkania babci.

Mówiąc o wnętrzach vintage warto podkreślić, że jest to styl dla każdego. To możliwe dzięki ogromnej różnorodności mebli, dekoracji i sposobów łączenia poszczególnych elementów wystroju.

 

Meble vintage

Wybierając meble w stylu vintage należy zwrócić uwagę na kilka szczególnych cech. Przede wszystkim powinny to być przedmioty stare, z historią, ale nie sięgające epoki wiktoriańskiej. Lepiej więc unikać sprzętów bogato zdobionych na rzecz prostszych, drewnianych mebli na wysoki połysk lub przeciwnie – zmatowionych, a nawet lekko obdrapanych. Takie meble mają swój urok i przywodzą na myśl dawne czasy, tworząc sentymentalną atmosferę nawet w najbardziej nowoczesnym wnętrzu.

Dobrze też, jeśli meble vintage są autentyczne, a więc rzeczywiście pochodzą z drugiej ręki i liczą sobie co najmniej kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. Takie okazy można znaleźć w mieszkaniach po dziadkach, na strychach i w piwnicach starych domów, pchlich targach i aukcjach internetowych. Jeśli jednak nie jest to możliwe z powodzeniem można samodzielnie „postarzyć” meble np. wymieniając im gałki czy przecierając drewnianą powierzchnię.

Liftingując stare meble albo stylizując nowe przedmioty, aby wyglądały na zdecydowanie starsze, warto bawić się kolorami i wzorami. Vintage kocha różnorodność i nie boi się awangardowych rozwiązań, dlatego stary, drewniany kredens można przemalować na pastelowy błękit, a używanej sofie podarować drugie życie dzięki nowej, jaskrawożółtej tapicerce.

Warto mieć świadomość, że meblami vintage można urządzić każdą przestrzeń, nie tylko pokoje. Inspirując się tą wyjątkową konwencją, w kuchni można wykorzystać witrynę, która dawniej stała w salonie ciotki, a w łazience powiesić oryginalne plakaty z lat 70., które kiedyś zdobiły pokój taty.

 

Dekoracje vintage

Dekoracje w stylu vintage powinny podkreślać indywidualny charakter wnętrza. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dużej ilości tkanin np. w postaci pledów, koców i narzut, różnorodnych poduszek zdobiących kanapę czy zasłon w indyjskie wzory, które były prawdziwym wnętrzarskim hitem kilkadziesiąt lat temu. Typowymi dekoracjami vintage są również stylizowane zegary ścienne, ramki na zdjęcia i ozdobne figurki, które z powodzeniem mogłyby wypełniać pomieszczenia sprzed stu lat. Plakaty i obrazki z pierwszej połowy XX wieku to także obowiązkowa dekoracja. Ale ozdoby retro to również sięganie do mniej odległej stylistyki, która była obecna w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Stąd zamiłowanie do łączenia wyrazistych kolorów, meblościanek na wysoki połysk i plakatów z zabawnymi hasłami.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że we wnętrzach w stylu vintage nie brakuje przedmiotów, które są całkowicie bezużyteczne, a mają jedynie ozdobny charakter i często wyróżniają się ekstrawaganckim wyglądem. Takie dekoracje idealnie wpisują się w ten unikalny styl.

 

Chcąc zaczerpnąć jeszcze więc informacji o stylu vintage warto prześledzić liczne wpisy na stronach internetowych, np.: http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-wybrac-styl/styl-vintage,pr51.html. To nie tylko doskonałe źródło wiedzy na ten temat, ale też garść inspirujących pomysłów na urządzenie wnętrza vintage.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)