24 lipca 2017 Udostępnij

Kredyty na kupno, budowę lub remont domu - krótki poradnik

Zmiana otoczenia zawsze korzystnie wpływa na nasze życie. Marzy nam się kupno domu? Chcielibyśmy zbudować go od podstaw? A może zmienić nasz obecny dom nie do poznania? Kredyty przyjdą nam z pomocą.

Dom z naszych marzeń

Marzenia o nowym domu lub gruntownym remoncie starego nie należą do najtańszych, ale nie musimy z nich rezygnować, jeśli nie dysponujemy od razu odpowiednią ilością gotówki. Banki mają szeroką ofertę kredytów na nieruchomości. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć przed wzięciem kredytu, który pomoże Wam stworzyć wymarzony dom.

Rynek pierwotny i wtórny nieruchomości

Jeśli chcielibyśmy dokonać w życiu radykalnej zmiany i zamieszkać w zupełnie nowym miejscu, a przy tym być jego właścicielami, możemy pomyśleć od kupnie domu lub jego budowie od podstaw. Nabyć nieruchomość możemy na dwóch rodzajach rynków – pierwotnym i wtórnym.

Rynek pierwotny obejmuje domy i mieszkania nowe, sprzedawane przez deweloperów. Na rynku wtórnym kupić możemy domy już będące w użyciu przez poprzednich właścicieli. Opcja rynku pierwotnego wiąże się ze znacznie większą liczbą formalności – bank wymagać będzie odpisu z księgi wieczystej, umowy przedwstępnej, dokumentów rejestracyjnych działalności gospodarczej dewelopera, pozwolenia na budowę lub użytkowanie budynku i wypisu z rejestru gruntów.

W przypadku kupna domu z rynku wtórnego będziemy musieli dostarczyć bankowi odpis z księgi wieczystej, dokument potwierdzający prawo do nieruchomości poprzedniego właściciela, umowę przedwstępną oraz wycenę wartości nieruchomości sporządzoną przez rzeczoznawcę. Niezależnie od tego, na jaki rynek się zdecydujemy, to w obu przypadkach możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny – na czym polega?

Wszelkie kredyty na kupno nieruchomości noszą nazwę hipotecznych. Ich istotą jest to, że zabezpieczeniem spłaty zobowiązań wobec banku jest tak zwana hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe kredytobiorcy na nieruchomości. Innymi słowy, jeśli klient nie spłaci kredytu, bank może przejąć nieruchomość zakupioną lub zbudowaną za pożyczone pieniądze. Ale spokojnie, to tylko ostateczność – jeśli będziemy spłacać należności zgodnie z umową, nikt nam naszego wymarzonego gniazdka nie zabierze. Uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest trudne, ale należy spełnić kilka warunków.

Wkład własny – co to jest?

Do przeszłości należą już oferty kredytowe, w których bank proponował klientom pożyczki na kwoty powyżej 100 procent wartości nieruchomości, to znaczy takich, z których środki wystarczały nie tylko na zakup domu, ale też na jakieś dodatkowe inwestycje. Obecnie banki wymagają w każdym przypadku wkładu własnego w kupno nieruchomości. Od tego roku procentowa stawka wkładu własnego wynosi 20 procent. Ten warunek niestety znacznie ogranicza możliwości niektórych potencjalnych klientów. Warto skorzystać z odpowiednich serwisów, jak porównywarka kredytów hipotecznych Hipoteki.net.

 

Materiał zewnętrzny

 

Kredyt na budowę domu – co trzeba wiedzieć?

Nieco inaczej niż w przypadku kupna gotowego domu lub mieszkania wygląda procedura uzyskania kredytu na budowę domu od podstaw. Aby w ogóle myśleć o takim kredycie, musimy najpierw nabyć działkę budowlaną, na której będziemy mogli nasz wymarzony dom postawić. Będziemy musieli też opracować jego projekt – samodzielnie lub z pomocą architekta.

Jeśli uda nam się już spełnić te dwa warunki, możemy udać się do banku po kredyt. Będziemy jednak musieli oszacować koszty budowy i przedstawić dokładny kosztorys z uwzględnionymi już dokonanymi pracami budowlanymi. Aby móc uzyskać kredyt, musimy również wpisać hipotekę banku do księgi wieczystej naszej działki. Pamiętajmy też, że po zakończeniu budowy będziemy musieli udokumentować wszystkie prace budowlane i się z nich rozliczyć z bankiem.

Remont na kredyt? To możliwe

Jeśli chcemy coś zmienić w naszym otoczeniu, a nie chcemy opuszczać naszego dotychczasowego gniazdka, może warto pomyśleć o remoncie. To znacznie mniej kosztowna zmiana niż budowa lub kupno nowego domu. Niestety, znacznie trudniej też uzyskać na nią kredyt.

Większość banków w ogóle nie ma w ofercie kredytu na remont domu. Co nie znaczy, że nie możemy wziąć kredytu na taki cel. Jest możliwe, by otrzymać kredyt hipoteczny na remont, o ile inwestycje wymagają znacznych nakładów finansowych. Procedura jego uzyskania nie różni się od tej obowiązującej przy kredycie na budowę domu. Musimy jednak być właścicielami nieruchomości i nie może być ona obciążona hipoteką.

Kiedy kredyt gotówkowy, a kiedy hipoteczny?

Osoby, które chcą ubiegać się o kredyt hipoteczny, powinny uzbroić się w cierpliwość – na decyzję o ewentualnym kredycie ze strony banku można czekać nawet miesiąc. Jeśli nasz dom wymaga pilnego remontu i jego koszt nie zanosi się na zbyt wysoki, możemy poszukać prostszych sposobów zdobycia gotówki. Aby najłatwiej uzyskać środki na remont domu, wystarczy skorzystać po prostu ze standardowego kredytu gotówkowego. Otrzymać go jest znacznie prościej, niż kredyt hipoteczny.

Nie musimy przedstawiać bankowi gór dokumentów, choć będziemy musieli wykazać naszą zdolność kredytową. Jeśli nie posiadamy takiej zdolności, rozwiązaniem może być szybka pożyczka. W znalezieniu najlepszego dla nas kredytu pomoże ranking kredytów gotówkowych na gotowkowe.net.

Spełniaj marzenia o nowym domu

Własny, zupełnie nowy dom lub gruntowny remont obecnego to marzenie jak najbardziej do spełnienia, nawet jeśli na dany moment nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki. Z pomocą przyjść może kredyt, a do dyspozycji mamy kilka typów kredytów na nieruchomości. Warto przemyśleć, który kredyt hipoteczny najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i wybrać odpowiedni dla siebie.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)