1 marca 2018 Udostępnij

Kilka porad jak wybrać kolory do wnętrz i czego unikać podczas malowania

Pomieszczenia najlepiej malować od wiosny do jesieni, gdy wilgotność powietrza nie jest zbyt duża. Zanim zdecydujemy się na zakup akcesoriów malarskich, powinniśmy się upewnić, do jakich powierzchni i typów farb się nadają, dzięki temu unikniemy rozmazywania się farby.

Malowanie wnętrz najlepiej rozpocząć od zabezpieczenia mebli i sprzętów, które się w nim znajdują. Dobrze sprawdzi się do tego folia malarska przyklejona do podłogi taśmą. Tak zabezpieczona folia nie będzie przeszkadzać podczas prac, zsuwając się z mebli przy podmuchach wiatru. 

Malowane wnętrz - czego unikać

Malowanie wnętrz nie jest czynnością tak łatwą jak mogłoby się wydawać. Nie trudno tu o błędy, które sprawią, że wykonana przez nas praca przyniesie skutki gorsze niż przed rozpoczęciem malowania. Prześwity, nieregularne pasma czy spływająca po ścianie farba - to tylko niektóre kłopoty, jakie możemy spotkać na naszej drodze. Jeżeli zależy nam na sprawnym odświeżeniu naszego wnętrza i chcemy, aby efekt był zachwycający, zwróćmy się o pomoc do specjalistów. Profesjonalna ekipa wykończeniowa szybko i z zaangażowaniem wykona swoją pracę. Specjaliści nie tylko zajmą się odświeżeniem ścian i sufitów, ale też zabezpieczą sprzęt i usuną wszelkie pozostałości po zakończonym remoncie.

Zabierając się jednak za własnoręczne malowanie wnętrz, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpłyną na ostateczny wygląd ściany czy sufitu.

  1. Nieprzygotowane podłoże - zanim pokryjemy ścianę farbą, zadbajmy o powierzchnię, którą chcemy pomalować. Powinniśmy ją przede wszystkim odkurzyć i odtłuścić. Jeżeli dostrzegamy ubytki, warto je uzupełnić tynkiem, a następnie usunąć łuszczące się pozostałości starej farby i pomalować całość gruntem.
  2. Złej jakości materiały - sukces naszej pracy leży też w wyborze odpowiednich narzędzi i farb malarskich. Zniszczone pędzle mogą zostawiać pojedyncze włoski na ścianie. Będą one widoczne po wyschnięciu nawierzchni. Najlepiej do malowania sprawdzą się wałki, które wybieramy w myśl zasady “im krótsze włosie tym gładsza powierzchnia”. Kupując akcesoria do malowania - wałki, pędzle czy taśmy - zawsze czytajmy etykiety na opakowaniu. Znajdziemy tam informacje, do jakich nawierzchni i farb się nadają.
  3. Nieprawidłowe nakładanie farby - to jeden z najczęstszych problemów podczas malowania. Powinniśmy pamiętać, że farbę aplikujemy od góry do dołu na suchą ścianę. Zapobiegnie to powstawaniu pęcherzy i traceniu przyczepności. Starajmy się unikać przerw. Malowanie ściany kończymy w chwili, gdy cała powierzchnia pokryta jest farbą.

Kolory do wnętrz mogą optycznie zmieniać wielkość wnętrz

Wybierając kolor ścian, możemy optycznie powiększyć lub zmniejszyć wnętrze. Jasna, chłodna kolorystyka sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się większe. Przestronności dodadzą także farby satynowe, których delikatny połysk będzie dobrze rozpraszać światło. Duże wnętrza możemy pomniejszyć, malując je w ciemnych lub intensywnych kolorach, np. Czerwieni, brązu lub granatu. Łącząc kolory, łatwo też wydłużymy nasze wnętrza - malując dwie większe ściany jasnymi tonami, a dwie mniejsze ciemnymi. Kolory we wnętrzu powinny tworzyć spójną całość z wystrojem i charakterem pomieszczenia. Pamiętajmy też, że barwy wpływają na nasze emocje, np.:

  • niebieski - zmniejsza stres i pomaga się zrelaksować,
  • czerwony - dodaje energii,
  • beżowy - ułatwia skupienie,
  • żółty - daje wrażenie ciepła i bezpieczeństwa,
  • zielony - uspokaja.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)