31 października 2018 Udostępnij

Ergonomia biurowa jako klucz do większej produktywności pracownika

Ergonomia jest zwykle kojarzona z działaniami, które mają poprawić komfort pracowników, aby uchronić ich przed wieloma dolegliwościami zdrowotnymi i ułatwić im pracę. Warto jednak wiedzieć, że ergonomiczne miejsce pracy może przyczynić się także do zwiększenia produktywności zatrudnionego.

W ostatnich latach coraz więcej się mówi i pisze o ergonomii miejsca pracy w mediach. Nie jest to przypadek, ponieważ o wpływie ergonomii na pracowników wiadomo coraz więcej, coraz liczniejsze są też badania prowadzone na ten temat. To właśnie dzięki badaniom, między innymi firmy Health and Work Outcomes, pracodawcy dowiedzieli się, że ergonomia wpływa na efektywność pracowników. Okazało się, że w ergonomicznie przygotowanym biurze produktywność pracujących tam osób zwiększa się średnio o 17,8% w ciągu roku. Takie miejsce pracy silnie motywuje osoby zatrudnione. Nie powinno to dziwić, ponieważ ergonomiczne stanowisko pracy zmniejsza zmęczenie i zwiększa komfort wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.

Jak zadbać o ergonomię w biurze?

Wbrew pozorom zapewnienie ergonomii w biurze nie jest wcale trudne i skomplikowane. Chodzi przede wszystkim o to, żeby uwolnić pracownika od niewygodnej pozycji podczas wykonywania powtarzalnych zadań przy komputerze i biurku. Praca w niewygodnej pozycji bowiem nie tylko wpływa negatywnie na zdrowie, ale także wywołuje frustrację i jest trudna do wykonania. Pracę w strefie komfortu najłatwiej zapewnić, wyposażając biuro w odpowiednie meble. Na rynku można już znaleźć bez problemu ergonomiczne wyroby renomowanych producentów. Przykładem może być oferta firmy AJ Produkty. Znajdziemy w niej między innymi funkcjonalne biurka komputerowe. W kontekście ergonomii warto zwrócić uwagę szczególnie na biurka z elektryczną regulacją wysokości. Za pomocą jednego przycisku można łatwo dostosować takie biurko do konkretnego użytkownika. Przy okazji warto przypomnieć, że coraz popularniejszym trendem w biurach jest łączenie pracy siedzącej ze stojącą w celach zdrowotnych. Takie biurka również można znaleźć w ofercie AJ Produkty.

Innym ważnym elementem jest krzesło biurowe. Ergonomiczne są przede wszystkim fotele z regulowanym siedziskiem, oparciem i podłokietnikami. Tutaj znowu można odwołać się do przykładu z oferty AJ Produkty, gdzie znaleźć można między innymi modele krzeseł biurowych z mechanizmem synchronicznym i regulowanym podparciem lędźwi.

Biurko i krzesło to elementy wyposażenia biura, które najsilniej wpływają na ergonomię stanowiska pracy i na komfort. Oczywiście można takie wyposażenie wzbogacić o dodatkowe elementy, jak na przykład maty antyzmęczeniowe, ergonomiczne podkładki pod laptopy itp. Wszystko to powinno pozytywnie wpływać na komfort pracy, zwiększy ergonomię, a w rezultacie – również produktywność pracowników.

Warto uczyć ergonomii pracowników

Przygotowanie przestrzeni biura w odpowiedni sposób i wyposażenie jej w starannie dobrane meble oraz sprzęty to jednak dopiero pierwszy etap wdrażania ergonomii w miejscu pracy. Aby pracownicy zaczęli odnosić rzeczywistą korzyść z przyjaznego stanowiska, sami muszą się również go „nauczyć”. Chodzi przede wszystkim o to, żeby dowiedzieli się, co powinni robić, aby zwiększyć komfort swojej pracy. To oznacza, że pracodawca powinien zapewnić im odpowiednie szkolenie. Mogą to być zajęcia stacjonarne przygotowane przez zewnętrzną firmę szkoleniową, ale łatwiejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do nauki ergonomii e-learningu. Dzięki takim szkoleniom pracownicy dowiedzą się, jak wykorzystywać przestrzeń biurową na swoją korzyść, jak zapobiegać urazom podczas siedzącego trybu pracy i co robić, aby praca była przyjemniejsza i nie męczyła. To właśnie w czasie tego typu szkoleń warto przekazać pracownikom informacje o tym, kiedy powinni robić przerwy w pracy i jak organizować swoją przestrzeń roboczą.

Przygotowanie ergonomicznej przestrzeni biurowej może być najlepszym bodźcem motywującym pracowników i może przełożyć się na zwiększenie ich produktywności. Aby jednak to osiągnąć, trzeba skoncentrować się nie tylko na odpowiednim wyposażeniu biura, ale również na wyrobieniu świadomości u pracowników, w jaki sposób mogą zwiększyć komfort swojej pracy.

Komentarze (0)