16 sierpnia 2017 Udostępnij

Adaptacja poddasza w domach parterowych

Jakie zalety i wady mają domy parterowe z poddaszem użytkowym i bez? Jak wygląda procedura adaptacji poddasza? Jakie wymogi prawne należy spełnić? Jak powinna przebiegać taka adaptacja krok po kroku? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Domy parterowe z użytkowym poddaszem są najchętniej budowanym rodzajem domów jednorodzinnych w Polsce. Takie budynki są droższe w budowie niż parterowe bez poddasza użytkowego, jednak dają szansę dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. Zarówno domy parterowe z poddaszem, jak i bez mają swoje zalety i wady. Dlatego wybór konkretnego projektu zależy przede wszystkim od oczekiwań i potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Adaptacja poddasza wiąże się z szeregiem prac, w tym: sprawdzeniem stanu stropu i więźby dachowej, możliwości docieplenia połaci, zbudowaniem posadzki czy podciągnięciem wszelkich potrzebnych instalacji.

Dom parterowy z poddaszem użytkowym czy bez?

Przy założeniu, że warunki zabudowy nie wskazują na wybór konkretnego rodzaju domu, działka jest odpowiednio duża, nie ma wymagań dotyczących wysokości domu oraz kąta nachylenia dachu, można wybudować dom parterowy z poddaszem użytkowym albo bez. Jak zdecydować, który będzie lepszy dla rodziny? Pomóc może poniższa lista listą wad i zalet obu tych rozwiązań.

Wiele firm architektonicznych oferuje gotowe projekty domów parterowych bez poddasza oraz z poddaszem użytkowym. Jedną z nich jest firma Archeton.

Zalety i wady projektu domu parterowego bez poddasza użytkowego:

+ stosunkowo łatwa i szybka budowa

+ niższe koszty inwestycji ze względu na brak dodatkowych stropów i podłóg

+ wygoda poruszania się dla osób starszych i niepełnosprawnych na jednym poziomie

+ sprzyjające warunki dla umacniania więzi rodzinnych

+ tańsza aranżacja z uwagi na standardową wysokość pomieszczeń i brak skosów

+ możliwość zaprojektowania wyjścia do ogrodu z każdego pomieszczenia

- mniejsza energooszczędność, więc droższa eksploatacja, w tym wyższe wydatki na ogrzewanie

- konieczność posiadania przestronnej działki, w którą da się wpasować bryłę domu

- większe koszty zakupu materiałów budowlanych i robocizny do wykonania fundamentu i dachu

- w przypadku niewielkiego metrażu mniej miejsca do przechowywania i konieczność wybudowania podpiwniczenia lub dodatkowych pomieszczeń gospodarczych.

Zalety i wady projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym:

+ większa energooszczędność

+ łatwość wprowadzenia podziału funkcjonalnego na część dzienną na parterze (salon, kuchnia, jadalnia) i nocną na poddaszu (sypialnie, łazienki)

+ mniejsza powierzchnia zabudowy pozwalająca na budowę na mniej przestronnej lub nieproporcjonalnej działce

+ mniejsze koszty budowy w związku z oszczędnościami przy zakupie materiałów na dach i fundament

- konieczność poruszania się po schodach i brak wygody dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych

- kosztowna i pracochłonna izolacja poddasza

- większe koszty w związku z możliwą koniecznością zastosowania okien połaciowych, które są dużo droższe niż te tradycyjne

- występowanie dużych skosów uniemożliwiające wykorzystanie powierzchni w całości

- większe koszty związane z wykonaniem dodatkowych stropów i podłóg oraz schodów.

Projekty domów parterowych zarówno z poddaszem użytkowym, jak i bez można obejrzeć na stronie: www.archeton.pl.

Jak wygląda procedura adaptacji poddasza?

Niezmiernie ważne jest to, by adaptacja poddasza została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, co pozwoli uniknąć problemów już po jej wykonaniu. Gdy planuje się tego typu prace, warto najpierw sprawdzić, jakie pozwolenia należy uzyskać. Najpierw należy wystąpić do urzędu gminy o warunki przebudowy. Niezbędne na pewno będą także: zgoda na zmianę sposobu użytkowania poddasza właściciela budynku, wspólnoty lub administracji oraz wszystkich współwłaścicieli, jeśli to nie my jesteśmy właścicielem obiektu oraz zgoda na prace remontowe. Jeśli adaptacja powoduje konieczność wprowadzenia zmian w konstrukcji budynku (czyli dachu, zamontowanie okien połaciowych), w wyglądzie budynku, instalacjach, bezpieczeństwie pożarowym itp., to wymagany jest zatwierdzony projekt architektoniczny przebudowy a, w przypadku zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania budynku, pozwolenie na budowę. Z kolei jeśli prace dotyczą obiektu zabytkowego potrzebna jest także zgoda konserwatora zabytków. Wymagane dokumenty należy złożyć w starostwie powiatowym, które ma na ich rozpatrzenie 30 dni. W przypadku niezgłoszenia przez urząd uwag w tym terminie można rozpocząć prace remontowe. Należy wystąpić także o dodatkowy przydział energii elektrycznej lub zgłosić dodatkowy pobór ciepła do zakładu energetyki cieplnej.

Jeśli skala prac adaptacyjnych jest mniejsza, wystarczy zamiar ich wykonania jedynie zgłosić w urzędzie.

Po zakończeniu prac trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie i zgłosić zmianę powierzchni budynku do ewidencji gruntów i lokali. Poza tym należy także założyć księgę wieczystą dla nowego lokalu albo zgłosić zmianę w księdze, jeśli nowe poddasze jest częścią istniejącego już lokalu.

Adaptacja poddasza krok po kroku

Aby prawidłowo wykonać adaptację poddasza, należy przeprowadzić ją zgodnie ze sztuką budowlaną i w odpowiedniej kolejności. Zła kolejność generuje dodatkowe niepotrzebne koszty oraz opóźnienie prac budowlanych. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej budowy, ale za ogólną można przyjąć następującą kolejność prac:

- doprowadzenie instalacji nad strop

- przygotowanie stropu

- wykonanie otworów okiennych i wstawienie ewentualnych okien połaciowych

- zaizolowanie od wilgoci i ocieplenie ułożone między krokwiami

- wykonanie ścianek działowych, sufitu i przedścianek

- ułożenie wszelkich instalacji w środku

- dalsze ułożenie docieplenia

- montaż ścianek działowych, sufitu, skosów

- wykonanie podłóg i wykończenie wnętrza.

Ważna uwaga!

Nie w każdym domu parterowym, nawet takim ze skośnym dachem, jest możliwość adaptacji poddasza. Jeśli projekt domu parterowego zakłada wykonanie stropu o odpowiedniej nośności (żelbetowego, drewnianego) to przy dogodnym nachyleniu połaci i wystarczającej ilości miejsca na schody jak najbardziej można go łatwo nadbudować i wykonać poddasze użytkowe.

Szeroki wybór projektów domów parterowych z poddaszem i bez można znaleźć na stronie firmy Archeton.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)